Policja przypomina! Posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach, jest zabronione!
Posiadanie środków odurzających i psychotropowych jest w Polsce karnie zabronione. Reguluje to ustawa z 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Każde więc ujęcie osoby, która posiada przy sobie zakazaną substancją skutkować będzie wszczęciem postępowania karnego. Przekonać się o tym będzie mógł 21-letni mieszkaniec naszego miasta, który został przyłapany przez jaworskich policjantów na posiadaniu narkotyków.
Scenariusz zawsze jest podobny. Patrol policyjny podejmuje interwencje wobec osoby, która na widok przejeżdżającego radiowozu zaczyna się nerwowo zachowywać lub wyrzuca coś na ziemię. Okazuje się, że osoba posiada przy sobie marihuanę bądź amfetaminę. Funkcjonariusze zabezpieczają środki, a zatrzymanego „delikwenta” doprowadzają do komendy. Następuje przeszukanie osoby, ważenie i testowanie narkotyków oraz przeszukanie w mieszkaniu zatrzymanego. Często sprawca spędza noc w policyjnym areszcie. Potem już tylko wszczęcie postępowania karnego, przedstawienie zarzutów podejrzanemu i w końcu sprawa trafia do sądu...i wyrok skazujący.
Taki właśnie finał spotka zatrzymanego w ubiegłym tygodniu 21-letniego mieszkańca Jawora, przy którym funkcjonariusze znaleźli narkotyki. Zielony susz okazał się niczym innym, jak marihuaną. Teraz 21-latek trafi przed oblicze jaworskiego sądu.
Jaworska policja przypomina, iż zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii zabronione jest m.in. jest:
• wytwarzanie, przetwarzanie, albo przerabianie środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przetwarzanie słomy makowej - jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 53 ust. 1 ustawy).
• wyrabianie, posiadanie, przechowywanie, zbywanie lub nabywanie przyrządów służących lub przeznaczonych do niedozwolonego wytwarzania lub przerabiania środków odurzających lub przerobu substancji psychotropowych - jest to przestępstwo zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 54 ust. 1 ustawy).
• wprowadzanie do obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych, słomy makowej lub albo uczestniczenie w takim obrocie - jest to przestępstwo zagrożone grzywną i karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 56 ust. 1 ustawy).
• udzielanie innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwianie albo umożliwianie ich użycia - jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 58 ust. 1 ustawy). Jeżeli sprawca udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu lub nakłania go do użycia takiego środka lub substancji albo udziela ich w znacznych ilościach innej osobie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. (art. 58 ust. 2).
• udzielanie innej osobie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub nakłanianie do użycia takiego środka - jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 59 ust. 1 ustawy) Jeżeli zachowanie to skierowane jest do małoletniego, kara pozbawienia wolności nie może być niższa niż 3 lata (art. 59 ust.2).
• posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych - jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 62 ust. 1). Jeżeli w grę wchodzi posiadanie znacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. (art. 62 ust. 2). W przypadku zaś mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 62 ust. 3).
________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942