Profilaktyk z Bolkowa rozmawiał z uczniami o cyberzagrożeniach, handlu ludźmi oraz odpowiedzialności karnej nieletnich
Funkcjonariusz z Komisariatu Policji w Bolkowie odwiedził wczoraj uczniów szkoły średniej w Zespole Szkół i Placówek im. Wincentego Witosa w Bolkowie. Tematem rozmów była przede wszystkim odpowiedzialność karna nieletnich, ale także hejt i mowa nienawiści.
Doskonale wiemy, że częste rozmowy pomagają każdemu z nas zrozumieniu siebie i innych, rozbudzają ciekawość świata, stymulują rozwój emocjonalny oraz kształtują dobre nawyki. Dlatego też asp. Mariusz Majkut z Komisariatu Policji w Bolkowie odwiedził uczniów klasy I Technikum Grafiki Cyfrowej w Zespole Szkół i Placówek im. Wincentego Witosa w Bolkowie.
Policjant tłumaczył uczniom, w jakich przypadkach muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi za swoje czyny i jaki to może być rodzaj kary. Mundurowy przekonywał zebraną młodzież, że nie warto wchodzić w konflikt z prawem w tak młodym wieku, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na ich przyszłość. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie. A przecież zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski, jak i po za jej granicami.
Poruszono również temat agresji wśród młodzieży oraz wulgarnego i agresywnego zachowania na terenie szkoły w stosunku do innych uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników szkoły. Policjant przypomniał uczniom, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym, tak samo, jak stróże prawa.
Policjant przybliżył także uczniom problem handlu ludźmi, który w dużej mierze dotyczy wykorzystywania kobiet i dzieci do prostytucji, ale nie tylko. Handel ludźmi oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły, lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania. Wykorzystanie obejmuje, jako minimum, wykorzystanie prostytucji innych osób, lub inne formy wykorzystania seksualnego, pracę lub usługi o charakterze przymusowym, niewolnictwo lub praktyki podobne do niewolnictwa, zniewolenie, albo usunięcie organów. Zgoda ofiary handlu ludźmi na zamierzone wykorzystanie określone w wyżej wymienionych przypadkach nie ma znaczenia, jeżeli posłużono się którąkolwiek z powyższych metod.
_________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942