Bieżące informacje

„Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko” – działania policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 11.08.2022

Kształtowanie bezpiecznych zachowań i właściwych postaw, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych i dążenie do ograniczenia liczby wypadków, to główne cele prowadzonej kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd- szlaban na ryzyko!” Jaworscy policjanci ruchu drogowego na bieżąco prowadzą działania w ramach tej kampanii.

Każdego roku na przejazdach kolejowych dochodzi do 200-250 kolizji i wypadków, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. Bezpieczeństwo na przejazdach i w rejonie tzw. „dzikich przejść” jest wspólną sprawą wszystkich, którzy mogą mieć na nie wpływ, czyli m.in. : kolei, samorządów, zarządców dróg i policji. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaworze wspierają kolejną edycję akcji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pn. „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!”, której Policja jest wieloletnim partnerem.

W ramach tej kampanii policjanci z jaworskiej drogówki podnoszą świadomość uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. Funkcjonariusze apelują do kierowców samochodów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego przypominając, że nie należy poruszać się po torowisku, licząc na to, że „może uda się zdążyć” przed pociągiem.

Nierozważne zachowanie kierujących i pieszych na torowisku kończy się ukaraniem mandatem albo skierowaniem wniosku do sądu. Jednak konsekwencje tego zachowania mogą nieść z sobą jeszcze inne, tragiczne skutki. Dlatego po raz kolejny jaworska Policja przypomina podstawowe zasady i przepisy związane z poruszaniem się w obrębie przejazdów kolejowych.

Kierujący pojazdem obowiązany jest:
•    zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
•    przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
•    prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
•    w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:
•    objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
•    wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
•    wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
•    omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

_________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

 

 

Powrót na górę strony