Bieżące informacje

Policja radzi, jak zachować się podczas interwencji

Data publikacji 20.04.2022

Zdarza się, że widok policyjnego radiowozu wzbudza u niektórych poczucie strachu. Interwencja policyjna jest sytuacją stresującą nie tylko dla osoby, wobec której jest podejmowana, ale także dla interweniujących policjantów. Na szczęście mundurowi cechują się większą odpornością na stres niż przeciętna osoba, są przecież do tego odpowiednio szkoleni. Nie oznacza to jednak, że czynności służbowe wykonują bez żadnych emocji.

Każda interwencja, która podejmuje funkcjonariusz jest inna. Policjant często nie wie, czego może się spodziewać jadąc na zdarzenie, czy podejmując interwencję własną. Nie zawsze jest w stanie przewidzieć intencje osoby, wobec której podejmuje czynności. Bardzo często zdarza się, że osoba, w stosunku do której podejmowane są czynności, jest nietrzeźwa lub pod wpływem działania narkotyków. Interwencje na ogół przebiegają spokojnie, ale zdarza się, że osoba nagle zacznie zachowywać się irracjonalnie, atakować policjanta, czy próbować ucieczki. To wszystko może wzbudzać stan niepewności funkcjonariusza i zmuszać go do szybkiej reakcji. Zatem nawet jeżeli popełniliśmy przestępstwo lub wykroczenie, na przykład posiadamy jakieś rzeczy, które są prawnie zabronione, to podczas interwencji należy bezwzględnie zachować spokój i wykonywać polecenia policjanta. Nagłe i gwałtowne ruchy mogą być odczytywane jako próba sięgnięcia po niebezpieczny przedmiot, np. nóż, pistolet. Reakcja policjanta może być natychmiastowa i skutkować użyciem środków przymusu bezpośredniego (np. pałki służbowej, kajdanek, miotacza substancji obezwładniających), a nawet broni palnej.

Pamiętaj: Policjant nie ma złych intencji. Musi wykonać swoją pracę. Chce to zrobić szybko, sprawnie i w sposób bezpieczny dla wszystkich. Może więc lepiej jest rozważyć poniesienie odpowiedzialności za popełniony czyn, niż konfrontowanie się z policjantem, ryzykując zdrowie a nawet życie, a już na pewno, proces karny za atak na policjanta. W poważniejszych przypadkach, za atak na policjanta można zostać skazanym nawet na 12 lat pozbawienia wolności.


________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

Powrót na górę strony