Bieżące informacje

Nie miał pieniędzy na życie, więc wymyślił oszustwo

Data publikacji 01.12.2021

Nawet osiem lat pozbawienia wolności grozi 33-latkowi z powiatu żarskiego, którego zatrzymali funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Jaworze. Mężczyzna okazał fałszywe potwierdzenie rzekomo wykonanego przelewu bankowego za zakup telefonu komórkowego, który wystawiła do sprzedaży jedna z mieszkanek Jawora. Kobieta przekazała oszustowi telefon, jednak pieniądze nigdy nie trafiły na jej konto.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego jaworskiej komendy ustalili, że końcem października br. 33-letni mieszkaniec powiatu żarskiego dopuścił się oszustwa na szkodę jednej z mieszkanek Jawora.

Kobieta wystawiła bowiem do sprzedaży, na jednej ze znanych platform zakupowych, telefon komórkowy o wartości 799 zł. Oszust znalazł w Internecie to ogłoszenie, a następnie skontaktował się z pokrzywdzoną, aby uzgodnić warunki zakupu smartfona. Młody mężczyzna chcąc sfinalizować transakcję przyjechał do Jawora i okazał sprzedającej wygenerowane elektronicznie potwierdzenie rzekomo wykonanego przelewu bankowego. Jaworzanka będąc przekonaną, że 33-latek faktycznie zapłacił za zakupiony towar, przekazała mu smartfona. Jak się okazało, pieniądze nigdy nie trafiły na konto pokrzywdzonej.

Działania operacyjne jaworskich policjantów szybko pozwoliły ustalić tożsamość podejrzanego i już 25 listopada br. postawić mu zarzut. W złożonych wyjaśnieniach oszust tłumaczył się ciężką sytuacją życiową, twierdząc, że oszustwo wymyślił, gdyż w ten sposób chciał sobie po prostu „dorobić”. Telefon został odzyskany i wrócił do właścicielki.

33-latek odpowie przed sądem za działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie mieszkanki Jawora do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Za tego typu przestępstwa może mu grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Dbając o bezpieczeństwo kupujących policjanci przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe:

  • zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Zapoznajmy sie też z regulaminem sklepu,
  • w razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego,
  • pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru,
  • zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10 - 20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

 

 

Powrót na górę strony