Bieżące informacje

NIE KLIKAJ W PODEJRZANE LINKI! Oszuści coraz bardziej aktywni w sieci

Data publikacji 15.09.2021

Aktywność oszustów w sieci jest coraz większa. Najczęstszą metodą działania jest tak zwany „klik w link”. Z pozoru ma on ułatwić transakcję płatniczą pomiędzy sprzedającym a kupującym. W rezultacie, jedna ze stron udostępnia poufne dane logowania do konta. To jakby podać przestępcom na tacy cały nasz dorobek. Nie zapominajmy, że dostęp do bankowości elektronicznej to również możliwość zaciągnięcia pożyczki. Obejrzyj film o metodach, jakimi posługują się oszuści w sieci. Tylko świadomość zagrożenia może ustrzec przed czyhającym niebezpieczeństwem.

Poczynania oszustów w sieci są coraz śmielsze. Praktycznie każdego dnia, w wyniku przestępczego procederu za pośrednictwem internetu, ludzie tracą swoje oszczędności. Jak to się dzieje? Metodą, którą wyjątkowo upodobali sobie przestępcy, jest tak zwany „klik w link” podczas zakupów przez internet. W większości przypadków są to prywatne oferty sprzedaży rzeczy używanych. Sprzedający umieszcza ogłoszenie. Jego przedmiotem są dla przykładu dziecięce rolki w bardzo dobrym stanie. Podaje ich rozmiar, opis oraz zdjęcie. Publikuje ogłoszenie. Zgłasza się osoba zainteresowana zakupem. Zadaje pytania, czasami negocjuje cenę i koniec końców ma dojść do transakcji. Wtedy kupujący proponuje bardzo szybką formę płatności. Wystarczy kliknąć w przesłany link. Ma on przekierować sprzedawcę na stronę, z której pobierze należność za rolki. Aby kwota trafiła na jego konto musi zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. Niestety, już po chwili okazuje się, że żadna kwota nie wpływa na jego konto, wręcz przeciwnie zgromadzone na nim środki zniknęły. Tak właśnie działają oszuści! Warto zatem, w ustawieniach swojego konta wprowadzić jak najniższe parametry sum możliwych przelewów dziennych oraz miesięcznych. Pamiętajmy, że oszust nie jest w stanie sam zmienić tych ustawień, ponieważ do autoryzacji niezbędny jest kod przesłany na nasz telefon.

Ostatnio oszuści próbują także podszyć się pod pracownika banku. Osoba z infolinii dzwoni do potencjalnej ofiary informując nomen omen, że ktoś usiłował wykonać nieautoryzowany przelew z konta. Aby wzmocnić zabezpieczenie bankowości elektronicznej prosi o podanie dotychczasowych danych logowania. W rzeczywistości, tak jak w metodzie „klik w link”, oszuści w kilka sekund czyszczą konto, nie rzadko korzystając także z kredytów, a to wszystko na koszt pokrzywdzonego. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczają następnie na płatności internetowe, zakup towarów i usług, a także zakup kryptowalut.

________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

Film Spot_oszusci_internetowi_OPOLE.mp4

Pobierz plik Spot_oszusci_internetowi_OPOLE.mp4 (format mp4 - rozmiar 8.81 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja