Bieżące informacje

Włamali się na teren kopalni i rozkradali koparkę. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku

Data publikacji 13.09.2021

Nawet 10 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy od kilku miesięcy regularnie włamywali się na teren nieczynnej już kopalni, po to by wykradać części od zaparkowanej tam koparko - ładowarki. Złodzieje wpadli w ręce jaworskich kryminalnych na „gorącymi uczynku”, podczas rozkradania maszyny. Jednak nie tylko to mieli na swoim sumieniu.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego jaworskiej jednostki pracowali nad sprawą serii włamań na teren nieczynnej już kopalni kruszywa w jednej z miejscowości naszego powiatu. Sprawcy regularnie rozkradali zaparkowaną na terenie piaskowni koparko – ładowarkę. Właściciel zakładu wycenił szkody oraz straty spowodowane tym przestępstwem na kwotę niemałą, bo 80 tysięcy złotych.

W miniony piątek przed godz. 16:00 jaworscy kryminalni na „gorącym uczynku” zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy demontowali koparkę. Sprawcami okazali się 42-letni mieszkaniec powiatu legnickiego oraz jego 27-letni kolega z terenu powiatu średzkiego. Kiedy policjanci weszli na teren piaskowni złodzieje, przy użyciu palnika, cięli metalowe elementy maszyny, które następnie ładowali do białego pojazdu typu bus, którym przyjechali na „gościnne występy”. Wewnątrz auta funkcjonariusze ujawnili nie tylko zdemontowane części koparki, ale także narzędzia służące im do popełnienia tego typu przestępstw, a mianowicie palniki, butle gazowe oraz podnośniki. Jak się okazało, nie tylko to mieli na swoim sumieniu. Podczas przeszukania fiata kryminalni znaleźli woreczek strunowy wypełniony białą skrystalizowaną substancją oraz wagę elektroniczną. Kierowca pojazdu przyznał się, że to jego własność. Badanie testerem narkotykowym wykazało, że zabezpieczone środki to metamfetamina. Złodzieje zostali natychmiast zatrzymani, a noc spędzili w policyjnej celi.

Następnego dnia podejrzani usłyszeli zarzuty. Obaj przyznali się do tego, iż od maja br. kilkanaście razy wchodzili na teren kopalni. Jak ustalili śledczy, sprawcy wchodzili na teren zakładu nielegalnie. Zerwali bowiem kłódkę zabezpieczającą bramę wjazdową i zamontowali własną, by bez przeszkód móc wejść na teren piaskowni i swobodnie demontować koparko – ładowarkę. Skradzione elementy sprzedawali następnie na skupach złomu. Część mienia udało się na szczęście odzyskać.

O dalszym losie obu podejrzanych zadecyduje teraz sąd. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

________________________________

Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

 

 

Powrót na górę strony
Polska Policja