Bądź bezpieczny na szlaku!
Podczas letniego wypoczynku turyści bardzo chętnie spędzają czas wędrując po górach. Piękne widoki zapierają dech w piersiach, jednak małe doświadczenie oraz załamanie pogody mogą sprawić, że wycieczka w góry może okazać się bardzo niebezpieczna. Jaworscy policjanci radzą, jak bezpiecznie poruszać się w górach, by nie narazić swojego zdrowia i życia?
Oto kilka podstawowych rad, jak być bezpiecznym w górach:
-
należy sprawdzić prognozę pogody na dzień wycieczki
-
dostosować trasę do swoich możliwości
-
ubrać się stosownie do warunków pogodowych, zabrać odpowiednie buty i kurtkę przeciwdeszczową – pogoda w górach jest zmienna
-
zabrać ze sobą latarkę, wodę i jedzenie
-
zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w razie potrzeby wezwać pomoc
-
zaplanować trasę, nie iść na pamięć, stosować się do wskazówek i nie zbaczać ze szlaku
-
Korzystaj tylko i wyłącznie z oznakowanych tras turystycznych, rowerowych lub narciarskich.
-
Cały czas orientuj się w terenie - stronach świata, kierunkach w których biegnie szlak turystyczny na całym odcinku. Pamiętaj, jakimi formacjami terenowymi prowadzi się szlak - grzbiet, polana, hala, partie leśne itp.
-
Śledź aktualny czas marszu od momentu wyjścia, co pozwoli podjąć decyzję o tym czy zawrócić, skrócić trasę czy też kontynuować wędrówkę, gdyż bliżej jest do punktu końcowego wędrówki
-
Śledź stan pogody na trasie. W przypadku pogorszenia się pogody udaj się do najbliższego miejsca schronienia . Drogi odwrotu wybieraj jedynie znakowanymi szlakami turystycznymi, inaczej mogą stać się pułapką.
-
W okresie zalegania śniegu w górach wystrzegaj się stromych stoków i nie wchodź do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne.
W przypadku zagubienia szlaku:
-
ustal kierunek, z którego przyszedłeś
-
ustal, w którym miejscu i w jakim czasie mijałeś ostatni znak turystyczny na szlaku
-
ustal, na jakiej formacji górskiej się znajdujesz
-
ustal kierunek, w którym winien prowadzić szlak i potwierdź przypuszczenia za pomocą dobrze zorientowanej przy pomocy kompasu mapy
-
W celu odnalezienia szlaku winny udać się 2-3 osoby, a reszta grupy oczekuje na miejscu. Niedopuszczalne jest rozejście się całej grupy w celu poszukiwania szlaku. Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych najkorzystniej jest zawrócić do miejsca, w którym ostatni raz widziany był znak na szlaku i wtedy podjąć ewentualną decyzję o powrocie.
Podczas burzy:
-
unikaj grani, odsłoniętych grzbietów, wzniesień i wierzchołków gór, samotnych lub drzew
-
zejdź w niższe partie gór (najlepiej w teren osłonięty np. strefa lasu), w ostateczności nie wystawaj znacznie w terenie (przykucnij, usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek" lub połóż się na ziemi)
źródło: PTTK, GOPR
_________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942