Jak używać świateł przeciwmgielnych?
Zadaniem przednich świateł przeciwmgłowych jest poprawa widoczności. Nie wszyscy kierowcy używają świateł przeciwmgielnych we właściwy sposób. Jadąc w gęstej mgle i używając zwykłych reflektorów, przed samochodem robi się biało co jest wynikiem odbicia światła od mglistej zawiesiny i oślepiania nas samych. Pojawia się tzw. „mleko”. Światła przeciwmgielne, świecą pod zawiesinę mgły, podświetlając ją i powodując doświetlenie drogi przed nami. Należy je wyłączyć, gdy uzyskamy widoczność pozwalającą nam na reakcję i bezpieczne zatrzymanie pojazdu, co staje się możliwe przy widoczności powyżej 50 m.
Zadaniem tylnych świateł przeciwmgłowych jest poprawa naszej widoczności w trudnych warunkach atmosferycznych. Stajemy się lepiej widoczni dla jadących za nami. Pamiętajmy jednak że, emitują bardzo mocne światło czerwone, które przy dobrej przejrzystości powietrza oślepia, dlatego należy je używać gdy widoczność zmniejszy się poniżej 50 m. (art.30 ust. 3 p.r.d.). Mamy też obowiązek wyłączenia tych świateł w momencie poprawy widoczności powyżej 50 m.
Podczas jazdy kontrolujmy, rodzaj używanych świateł, zwracając uwagę na wyświetlane symbole na desce rozdzielczej naszego auta.
________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942