Bieżące informacje

Zostań policjantem, czyli współpraca jaworskiej Policji z PUP w Jaworze

Data publikacji 29.10.2020

Wczoraj (28 października br.) w jaworskiej komendzie odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych przyjęciem do służby w Policji. Zorganizowane zostało w ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Jaworze, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Trzech kandydatów zdecydowało się wstąpić w szeregi jaworskiej Policji. Przed nimi okres rekrutacyjny. Życzymy powodzenia.

W środę 28 października br. godzinie 10.00 w budynku jaworskiej komendy odbyło się spotkanie dotyczące służby w Policji. Zostało ono zorganizowane przy współpracy z Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworze. Spotkanie miało charakter informacyjny, odbyło się ono z zachowaniem szczególnych zasad związanych z reżimem sanitarnym, a dotyczyło szczegółów związanych z rekrutacją. Spotkanie dedykowane było dla osób zainteresowanych podjęciem służby w Policji. Uczestnikom zostały przedstawione szczegóły związane z rekrutacją, ale również wymogi, jakie musi spełnić każdy kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby w Policji. Finalnie trzech kandydatów zdecydowało się złożyć podanie do służby w Policji i pobrało stosowne dokumenty.

A jak wyglądają etapy postępowania kwalifikacyjnego?

1. Test wiedzy

Test ten składa się z 40 pytań. Przy każdym pytaniu są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz 1 punkt. Pytania obejmują zakres funkcjonowania Policji. Przykładowa baza pytań umieszczona jest na stronie internetowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: https://www.wspol.edu.pl/g/dobor-do-policji

2. Test sprawności fizycznej

Przystępując do tego testu kandydat musi mieć dodatkowo przy sobie:

  • zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych wydane w terminie nie przekraczającym 14 dni do dnia przystąpienia do testu sprawnościowego,

  • strój i obuwie sportowe.

Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1 minuty 41 sek. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Wyniki zostają przeliczone na punkty. Sposób przeliczenia znajdziesz w tej samej zakładce.

3. Badania psychologiczne

Badania psychologiczne przeprowadzane są przez psychologów w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Badania te określą Twoje predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w Policji. Test psychologiczny przeprowadzany jest metodą MultiSelect i składa się z następujących części: indywidualnego badania w formie testu komputerowego, rozmowy z psychologiem, która dotyczy doświadczeń kandydata, jego postaw, a także predyspozycji do podjęcia służby w Policji oraz z podsumowania wyników badania i rozmowy.

4. Rozmowa kwalifikacyjna

Ten etap ma formę rozmowy, ocenianej przez zespół składający się z dwóch do czterech osób. Na ogół w skład komisji wchodzą: przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów do służby oraz policjant służby prewencyjnej. Jej celem jest bliższe poznanie kandydata i jego motywacji do podjęcia służby. Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, jeśli uzyska od 36 do 60 punktów.

5. Komisja lekarska

W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie których komisja lekarska oceni psychiczną i fizyczną zdolność kandydata do służby w Policji.

6. Ankieta bezpieczeństwa osobowego

W stosownym czasie zostaniesz również poproszony o wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobowego. Druk możesz pobrać ze strony internetowej Policji lub bezpośrednio z jednostki Policji.


7. Lista kandydatów

Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji odnajdziesz informację jak punktowane są poszczególne etapy postępowanie kwalifikacyjnego, ile minimum trzeba uzyskać punktów na każdym etapie i jak powstają listy kandydatów.

Jeśli z wynikiem pozytywnym ukończysz postępowanie kwalifikacyjne zostaniesz umieszczony na liście kandydatów. W przypadku, gdy zdobędziesz wystarczającą ilość punktów, zostaniesz przyjęty do służby w Policji.

Natomiast w przypadku, gdy zabraknie Ci punktów, masz szansę zostać przyjęty w kolejnych terminach, jednak nie później niż w terminie 1 roku od dnia przeprowadzenia w stosunku do Ciebie rozmowy kwalifikacyjnej lub testu psychologicznego. W dalszym ciągu decydować o tym będzie suma uzyskanych przez Ciebie punktów.
 

Szczegółowych informacji udziela:

Zespół Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Jaworze

ul. Armii Krajowej 2

tel. 47 87 452 13

_______________________________
W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

 

Powrót na górę strony