Zabezpiecz rower przed kradzieżą – nie pozostawiaj go bez nadzoru!
Pogoda jeszcze sprzyja miłośnikom rowerowego szaleństwa i aktywnego wypoczynku na wolnym powietrzu. W związku z wprowadzonym stanem epidemii i zamknięciu punktów rozrywkowych, rower jest tą aktywnością, która wydaje się być zdrowa i bezpieczna. Warto zatem poznać kilka metod skutecznego zabezpieczenia jednośladów, aby nie narazić się na utratę roweru.
Coraz więcej z nas decyduje się dojeżdżać do pracy na rowerze. Jest to nie tylko zdrowe, tańsze, ale też bardzo przyjemne. Co zrobić, aby korzystanie z roweru nie kosztowało nas nerwów związanych z jego utratą? Przede wszystkim nie pozostawiajmy rowerów bez nadzoru. Jeśli jesteśmy na rowerowej wycieczce i potrzebujemy wejść do sklepu, niech jedna osoba pozostanie przy rowerach, a druga zrobi zakupy. Gdybyśmy musieli zostawić nasz jednoślad w miejscu publicznym na dłużej, skorzystajmy z atestowanego zapięcia rowerowego. Zabezpieczenia kosztujące kilkanaście złotych, nie są zbyt dużym wyzwaniem dla długich nożyc przeznaczonych do cięcia metalu i pękają po kilku sekundach. Powinniśmy posługiwać się sprzętem atestowanym, najlepiej wykonanym z hartowanego metalu. Stal wysokowęglowa jest tutaj dobrym rozwiązaniem, lub ogniwa kute na zimno. Sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym na pewno doradzi nam odpowiednie zabezpieczenie.
Policja odradza również przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku. Zdarza się, że mieszkańcy, szczególnie dużych blokowisk, sami wpuszczają obcych pod pretekstem pozostawienia ulotek. Takie rowery są ponadto przeszkodą w ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych. W przypadku ewakuacji są dużym utrudnieniem, choćby w sytuacji, gdy będzie trzeba wynieść kogoś z budynku na noszach lub medycznym łóżku. Klatki schodowe, półpiętra i schody powinny być więc uprzątnięte i to jest w naszym najlepszym interesie.
Warto zadbać również o pozostałe wartościowe przedmioty, będące w naszym posiadaniu. Spisanie numerów seryjnych sprzętu elektronicznego, numeru IMEI w przypadku telefonów komórkowych jest bardzo przydatne w późniejszym poszukiwaniu tych przedmiotów w przypadku kradzieży. Zrobienie zdjęć, szczególnie biżuterii też nie zajmuje wiele czasu, a może przysłużyć się do jej odnalezienia
źródło KMP Wrocław
________________________________
W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942