Bieżące informacje

Nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. #NieDajSięŁatwoZłapać

Data publikacji 13.10.2020

Z badań przeprowadzonych kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych wynikało, że co piąty młody człowiek wysyłał swoje lub cudze roznegliżowane zdjęcie telefonem, iphonem, e-mailem lub zamieszczał na portalu internetowym. Z badań brytyjskich z kolei wynika, że 18% badanych przyznawało się do wysyłania wiadomości lub zdjęć tego rodzaju. A jak jest w Polsce? Brak dokładnych danych. Jednak od pewnego czasu funkcjonuje pogląd, że problem dotyczy coraz większej grupy nastolatków. Sexting staje się wyzwaniem dla rodziców, szkoły, Policji, prokuratury i sądów oraz dla wielu instytucji, których priorytetem jest bezpieczeństwo najmłodszych.

Współczesne dzieci i młodzież to pokolenie wychowane w dobie powszechnego dostępu do Internetu. Sieć jest dla nich środowiskiem naturalnym, często bardziej niż fizyczna rzeczywistość. Poczucie tej „wirtualności” sprawia, że krzywdzenie innych traktowane jest jak coś nierzeczywistego, jak niegroźna zabawa. Jednak cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Jaworscy policjanci realizując program profilaktyczny pn. „Świadomy Junior”, którego nadrzędnym celem jest zapobieganie przestępczości nieletnich, w tym głównie związanych z cyberprzemocą, przestrzegają młodzież przed łatwowiernym nawiązywaniem kontaktów w sieci, ponieważ nie wszystko jest takie, jakie nam się wydaje na pierwszy rzut oka.   

Gdy kilka lat temu w Polsce nastała moda na portale społecznościowe nikt nawet nie przypuszczał, że zyskają one aż taką wielką popularność. Facebook stał się platformą komunikacji już w 2004 r. Z roku na rok zyskiwał kolejne rzesze zwolenników, swoim zasięgiem objął cały świat. Dużą grupę korzystających z portali społecznościowych stanowią młodzi ludzie, głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci. Jak twierdzą psycholodzy i socjolodzy, młodzi ludzie znajdują sobie różne wzorce, niestety nie zawsze godne naśladowania. Często nastolatkowie nie widzą nic złego w tym, że np. zdjęcia roznegliżowanej gwiazdy pop „wyciekły” i opublikowano je w Internecie. Przecież sama celebrytka zapewniała w wywiadach, że absolutnie nie miała z tym nic wspólnego.

Często młodzi ludzie nie widzą nic zdrożnego w tym, że przesyłają tego rodzaju zdjęcia smsem lub e-mailem, wrzucają na specjalnie utworzone profile na portalach społecznościowych. Dlaczego publikują takie zdjęcia? Nieraz, by zrobić na złość koledze lub koleżance, innym razem, by w zamian otrzymać doładowanie komórki. Jak wynika z policyjnych analiz, bywa też i tak, że szczególnie młode dziewczyny same zamieszczają swoje zdjęcia na forum. Chcą, by oceniano ich walory. Często zdarza się, że młode osoby poznające się na portalach społecznościowych, najpierw przesyłają zwykle fotki, by z czasem udostępniać te bardziej „odważne”. Na początku wszystko wydaje się być niegroźne. Z czasem jednak sytuacja może przerodzić się w coś bardziej dramatycznego: szantaż, upokorzenie, a nawet próby samobójcze.

Współczesne dzieci wyedukowane są przez Internet. Konsekwencje widzimy już dziś. Liczne obserwacje dowodzą, że dzieci i młodzież niestety nie zawsze myślą o skutkach tego, co robią korzystając z sieci. Rodzice i szkoła są często bezradni lub brak im wystarczającej wiedzy, by działać. Jest to więc wyzwanie, z którym zmierzyć muszą się policjanci i eksperci z instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci.

W czasach, gdy problem sexstingu narasta, funkcjonariusze przekonują, że  tylko rzetelna edukacja młodych osób oparta na zgromadzonej wiedzy profesjonalistów może wiele z tych osób wchodzących w dorosłe życie ustrzec przed kłopotami.

Dlatego, aby nie paść ofiarą sextingu jaworska Policja radzi:

  1. Nigdy nie wysyłaj zdjęć, których możesz później żałować.

  2. Nie dziel się prywatnymi informacjami.

  3. Zawsze poinformuj kogoś, gdzie idziesz, i z kim się spotykasz.

  4. Jeśli już się z kimś spotkasz, miej pewność, że zawsze w pobliżu jest inna osoba.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej
Komendy Stołecznej Policji

________________________________
W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

Powrót na górę strony