Bieżące informacje

Kolejny upalny dzień przed nami!

Data publikacji 24.06.2026

Wysokie temperatury mogą być śmiertelnie niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i zwierząt pozostawionych w samochodzie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wyskoczysz tylko „na chwilę”, temperatura wewnątrz pojazdu może w ciągu kilku minut wzrosnąć do poziomu zagrażającego życiu i zdrowiu.

Nie od dziś wiadomo, że w pojazdach – samochodach temperatura rośnie bardzo szybko i może być zabójcza dla pozostawionych tam bez opieki i możliwości opuszczenia pojazdu - dzieci i zwierząt. Dlatego też jaworska policja apeluje! Nie pozostawiajmy dzieci czy zwierząt w samochodach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia życia ludzkiego i życia zwierzęcia. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Nigdy nie zostawiaj w aucie: 
•    dziecka, 
•    osoby starszej ani osoby wymagającej opieki.
•    psa, 
•    kota,
uchylona szyba czy zaparkowanie w cieniu nie zapewniają bezpieczeństwa.

Jeśli zauważysz dziecko lub zwierzę pozostawione w nagrzanym samochodzie, nie bądź obojętny. Oceń sytuację i w razie zagrożenia życia lub zdrowia natychmiast powiadom służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
____________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
podkom. Ewa Kluczyńska 

 

Powrót na górę strony