Rozmowy z młodzieżą szkolną o cyberprzemocy, hejcie i mowie nienawiści
Jaworska policjantka rozmawiała wczoraj z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaworze na temat cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści. Nie od dziś wiadomo, że dzieci i młodzież nader często spotyka się właśnie hejtem, mową nienawiści i przemocą intelektualną w cyberprzestrzeni. Dlatego rozmów na ten temat nigdy za wiele.
Wczoraj, mł.asp. Paulina Domaradzka - profilaktyk z jaworskiej jednostki spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaworze. Policjantka mówiła wiele na temat cyberprzemocy i hejtu, przestrzegając, że za czyny karalne popełnione za pośrednictwem sieci młodzież może ponieść odpowiedzialność prawną przed sądem dla nieletnich. Mowa była również o naruszaniu dóbr osobistych czy wykorzystywaniu wizerunku innych osób, co jest jednym z przejawów demoralizacji nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy ich ruch w Internecie pozostawia ślad, a sprawcę cyberprzemocy można namierzyć i pociągnąć do odpowiedzialności.
Policjantka omówiła także problem związany z mową nienawiści. Mł.asp. Paulina Domaradzka wyjaśniła uczestnikom spotkania, jaka jest różnica między hejtem, a mową nienawiści właśnie. Profilaktyk zwróciła także uwagę młodzieży na to, z jakimi stereotypami i uprzedzeniami można się spotkać w kontekście cudzoziemców.
Spotkanie zaowocowało gorącą dyskusją uczniów i profilaktyka na temat dyskryminacji. Głównym założeniem policyjnych profilaktyków jest przecież szerzenie wśród dzieci i młodzieży poszanowania dla drugiej osoby i kultury języka, ponieważ jest to klucz do wzajemnego szacunku.
Na spotkaniu obecny był także młody policjant z jaworskiej jednostki – post. Marcel Simon, który opowiedział o procedurze kwalifikacyjnej do służby w Policji oraz o tym, dlaczego postanowił zostać policjantem i jak wyglądały jego przygotowania do testu sprawnościowego i psychologicznego.
_________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
podkom. Ewa Kluczyńska