„Seniorzy, a cyberbezpieczeństwo” - policjanci uczą seniorów, jak unikać zagrożeń
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze odwiedzili wczoraj seniorów z miejscowego Domu Dziennego Pobytu „Senior+”, aby omówić zagrożenia związane z nowoczesnymi technologiami. Podczas warsztatów, mundurowi przestrzegali przed oszustwami internetowymi oraz doradzali, jak chronić swoje finanse. Działania te były skierowane przede wszystkim na uświadomienie osób starszych na wiele zagrożeń, które mogą spotkać zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym.
Nie od dziś wiadomo, że aby być bezpiecznym, to przede wszystkim trzeba być świadomym zagrożeń, na które możemy się natknąć w wielu obszarach naszego życia. Dlatego wychodząc naprzeciw tego rodzaju problemom społecznym policjanci od wielu lat prowadzą działania profilaktyczne w tym zakresie.
Ostatnie z nich skierowane do seniorów miały miejsce wczoraj. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze odwiedzili bowiem seniorów z miejscowego Domu Dziennego Pobytu „Senior+”, aby omówić zagrożenia związane z nowoczesnymi technologiami.
Policjanci omówili najczęstsze metody oszustw, jakie są stosowane do osób starszych, m.in. na wnuczka i policjanta. Na konkretnych przykładach wskazali także sposoby na ich unikniecie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoznawać podejrzane wiadomości, dbać o swoje dane osobowe oraz bezpiecznie korzystać z Internetu i bankowości elektronicznej. W trakcie spotkania podkreślano, że ostrożność i zdrowy rozsądek to najlepsza obrona przed oszustami. Na podkreślenie zasługuje fakt iż jaworscy seniorzy posiadali dużą wiedzę na omawiane tematy i chętnie brali udział w dyskusji.
Policjantka, przy pomocy specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej, przybliżyła seniorom mechanizmy działania bankowości elektronicznej oraz mobilnej, zwracając szczególną uwagę na sposoby ochrony konta przed oszustami. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, jak działają systemy zabezpieczeń, takie jak autoryzacja dwuetapowa, szyfrowanie danych czy mechanizmy rozpoznawania podejrzanych transakcji. Mundurowa podkreśliła również, jak ważne jest stosowanie unikalnych, trudnych do złamania haseł oraz unikanie klikania w podejrzane linki czy podawania danych logowania osobom trzecim.
Korzystając z okazji ponownie apelujemy do rodzin seniorów, aby rozmawiali z nimi o powyższych zagrożeniach podczas spotkań rodzinnych. Podczas tego rodzaju rozmów przekażmy naszym bliskim sposób postępowania w przypadku kiedy np. otrzymają telefon z prośbą o przekazanie, bądź przelanie na inne konto pieniędzy.
________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
podkom. Ewa Kluczyńska