Bieżące informacje

Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Męcince „Pierwszy sygnał - jak pomóc? Problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć razem”

Data publikacji 26.02.2025

O uzależnieniach od środków psychoaktywnych czy komputera rozmawiali wczoraj z zaproszonymi na debatę gośćmi oraz samymi mieszkańcami gminy Męcinka funkcjonariusze z Posterunku Policji w Męcince.

Wczoraj o godz. 17:00 w sali Gminnego Obiektu Kulturalno-Edukacyjnego w Męcince funkcjonariusze z Posterunku  Policji w Męcince przy współpracy z tamtejszym Urzędem Gminy, psychiatrami Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu oraz Panem Dominikiem Baranowskim – specjalistą z dziedziny prawa karnego i ochrony małoletnich przeprowadzili debatę pn. „Pierwszy sygnał - jak pomóc? Problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć razem”.
Celem debaty było przede wszystkim dotarcie do rodziców i pedagogów, aby uświadomić im, z jakimi problemami boryka się dzisiejsza młodzież oraz małe dzieci. Rozmawiano o środkach odurzających, substancjach psychotropowych, a także uzależnieniach. Prelegenci informowali, gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożeń, szczególnie dotyczących narkotyków i dopalaczy.

Podczas spotkania mundurowi zaprezentowali zawartość profilaktycznej walizki narkotykowej. Narzędzie to służy do edukowania dorosłych - rodziców, nauczycieli i pedagogów. Pokazanie rodzicom substancji przypominających narkotyki oraz przedmiotów wykorzystywanych do ich używania, powinna wzmóc ich czujność. Edukacyjna walizka zawiera atrapy substancji, które są najpopularniejsze na polskim czarnym rynku oraz przedmioty, które młody człowiek może wykorzystywać do rozdrabniania, przechowywania czy przyjmowania środków odurzających.

Ostatnim punktem spotkania była dyskusja. Każdy z jej uczestników mógł wyrazić swoją opinię, podzielić się problemami, spostrzeżeniami i sugestiami. Zaproszeni goście zadawali nurtujące ich pytania, na które oczywiście otrzymali odpowiedź.
Wszyscy uczestnicy debaty doszli jednego wniosku, a mianowicie że warto rozmawiać z dziećmi. To my jako dorośli mamy wpływ na ich bezpieczeństwo i przyszłość. Dbajmy zatem o wspólną komunikację.  .

Wszystkim obecnym dziękujemy za udział w debacie. Tego typu spotkania służą wymianie oczekiwań w zakresie współpracy Policji ze społeczeństwem i pozwalają ukierunkować działania funkcjonariuszy celem poprawy stanu bezpieczeństwa. Bardzo cieszy fakt, że zgromadzone osoby jednogłośnie stwierdziły, że przedstawione tematy są dla nich istotne i należy o nich rozmawiać.
_________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
podkom. Ewa Kluczyńska

 

 

Powrót na górę strony