„Wyszedł z domu i nie powrócił” – zaginięcia seniorów to wciąż bardzo ważny problem społeczny
Osoby starsze stanowią coraz większy odsetek naszego społeczeństwa. Według badań publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) liczba seniorów w Polsce regularnie wzrasta. Z uwagi na stan psychofizyczny i zmiany związane z procesami starzenia, seniorzy to osoby szczególnie podatne na różnego rodzaju wypadki i sytuacje zagrażające ich życiu czy zdrowiu. Przykładami takich zdarzeń są zaginięcia.
Pani Kazimiera l. 78 wyszła z domu w poniedziałek wczesnym rankiem po kłótni z córką, która nie chciała z nią iść na grzyby. Ubrana adekwatnie do pogody. Nie posiadała ze sobą telefonu komórkowego. Leczona na cukrzycę, po udarze, ma problemy z pamięcią i poruszaniem się. Nie zabrała ze sobą leków, jedzenia ani napojów. W godzinach popołudniowych córka zgłosiła jej zaginięcie. Odnaleziona w kompleksie leśnym po dwóch dobach poszukiwań w stanie silnego wychłodzenia pani Kazimiera została przewieziona do pobliskiego szpitala.
Tego samego dnia inna rodzina zgłosiła zaginięcie starszego mężczyzny. Osiemdziesięcioletni Pan Władyslaw , chorujący na Alzhaimera wyszedł z domu bez telefonu i bez dokumentów. Po długich poszukiwaniach policjanci odnaleźli wyziębionego seniora w pobliskiej miejscowości, w której mieszkał w młodości.
Opisane wyżej przypadki to autentyczne historie. Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest około 1700 zaginięć osób powyżej 65 roku życia
Drodzy państwo musimy pamiętać, że zaginięcie starszej osoby wiąże się z wyższym ryzykiem utraty życia czy zdrowia, niż w przypadku osób dużo młodszych, w sile wieku. Szczęśliwie - jak wynika to z policyjnych danych - skuteczność poszukiwań osób dorosłych powyżej 65 roku życia zgłoszonych jako zaginione, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie Czynności podejmowane w trakcie prowadzenia poszukiwań osób w podeszłym wieku w większości przypadków doprowadzają do odnalezienia osoby zaginionej.
Duża część grupy w wieku senioralnym to osoby wymagające doraźnej lub stałej opieki, którą nie zawsze mają zapewnioną. W efekcie pojawia się problem wielu starszych ludzi, zmuszonych do samotnego a tym samym samodzielnego funkcjonowania. Nakładają się na to trudności związane z chorobami typowymi dla wieku zaawansowanego, m. in. zmiany demencyjne, które w przypadku zaginięcia takiej osoby mogą prowadzić do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu .
Zwracamy się zatem z apelem do rodzin osób starszych, chorujących na demencję czy Alzchaimera. Szanowni państwo w trosce o bezpieczeństwo waszych seniorów, którzy mają problemy z pamięcią, a zdarzyło się wcześniej, że wasi kochani seniorzy wychodzili z domu i nie mieliście z nimi kontaktu lub ich zaginięcie zgłaszaliście na policji. Najlepszym rozwiązaniem będzie przyszycie do ubrania seniora karteczki zawierającej informację takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer kontaktowy do opiekuna, aby w razie interwencji w stosunku do takiej osoby policjanci mieli możliwość powiadomienia do rodziny.
Źródło : policja.pl
_____________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942