Bieżące informacje

Policja ruchu drogowego - służba ważna, odpowiedzialna i ciekawa

Data publikacji 28.05.2023

Policjanci wydziałów ruchu drogowego są czasami postrzegani jako ci, którzy zajmują się głównie nakładaniem mandatów na kierowców. Ta obiegowa opinia niewiele ma jednak wspólnego z rzeczywistością. Poniżej w kilku akapitach przedstawiamy obowiązki policjantów drogówki.

Wśród niektórych kierowców policjanci Wydziałów Ruchu Drogowego, popularna „drogówka”, zapewne wzbudzają dreszcz emocji. Chodzi tu o uczestników ruchu drogowego, którzy nie przestrzegają przepisów i lekceważą zasady bezpieczeństwa. Większość kierowców, pieszych czy rowerzystów, którzy korzystają z dróg w sposób bezpieczny, znają opowieści tych, którzy skarżą się, że drogówka zajmuję się tylko nakładaniem mandatów karnych. Oczywiście te obiegowe opinie, jak zwykle bywa, oddają tylko w niewielkiej części pracę i obowiązki policjantów ruchu drogowego.
Wspomniani stróże prawa kończą szereg szkoleń i kursów, na których nabywają specjalistyczną wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego, kontroli stanu technicznego pojazdów, sprawdzania prawidłowości realizowania transportu drogowego czy przewozu osób oraz obsługi zdarzeń drogowych w tym udzielania pierwszej pomocy. Policjanci systematycznie rozszerzają swoją wiedzę w związku ze zmianami przepisów oraz wprowadzaniem coraz to nowych rozwiązań technicznych w pojazdach.

W pracy policjanta drogówki duża część obowiązków polega oczywiście na kontrolowaniu uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnie tych, którzy nie przestrzegając przepisów, stwarzają zagrożenie dla siebie i innych. W sytuacjach określonych przepisami nakładają mandaty karne, kierują wnioski do sądu, a także zatrzymują prawa jazdy oraz dowody rejestracyjne osobom, które lekceważą zasady bezpieczeństwa. Zasadniczą część służby tych policjantów stanowi jednak nadzór nad ruchem drogowym, reagowanie na sytuacje niebezpieczne i praca na miejscu zdarzeń drogowych. W sytuacji wystąpienia wypadku lub kolizji to najczęściej policjanci są pierwsi na miejscu. Ich podstawowym obowiązkiem jest pomoc poszkodowanym. W dalszej kolejności mundurowi odtwarzają przebieg zdarzenia i dokumentują, żeby ustalić jego przyczyny oraz okoliczności. W następstwie zdarzeń drogowych, ale także w efekcie nadzoru nad ruchem policjanci ruchu drogowego sporządzają pisma do zarządców dróg z wnioskami o zmianę organizacji ruchu, wprowadzenie lub uzupełnienie oznakowania. W przypadku wystąpienia utrudnień w ruchu pomagają kierowcom skorzystać z alternatywnych dróg, a także ręcznie kierują ruchem.

Codziennością są sytuacje, że osoby, które szukają np. adresu, pomocy szukają u policjantów drogówki, którzy znakomicie znają dany rejon. Wielu policjantów doświadczyło też sytuacji, kiedy są proszeni o pomoc w szybkim dowiezieniu do szpitala osoby rannej, chorej lub rodzącej kobiety. Nikt w tego typu potrzebie nie pozostał bez pomocy policjantów. Wykorzystując możliwość przejazdu jako uprzywilejowany uczestnik ruchu drogowego, działają wtedy na rzecz ratowania życia i zdrowia. Część policjantów ruchu drogowego realizują służbę z wykorzystaniem motocykli służbowych. Najczęściej bywa tak, że są to pasjonaci jednośladów i w pracy mogą wykorzystać swoje umiejętności. Możliwość szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia, zwrotność oraz sposobność wjechania w teren niedostępny dla samochodów są niewątpliwym atutem policyjnych motocyklistów.

Policjanci swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się chętnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Aktywnie uczestniczą w licznych działaniach profilaktycznych, które poszerzają wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego oraz budują świadomość konieczności odpowiedzialnego korzystania z drogi przez wszystkich uczestników. Codziennością dla policjantów ruchu drogowego są sytuacje, gdzie udzielają porad prawnych w zakresie przepisów ruchu drogowego czy transportu osób i rzeczy.

W tym materiale przedstawiono oczywiście tylko część z zakresu obowiązków policjanta ruchu drogowego. Z pewnością tego typu służba charakteryzuje się niepowtarzalnością każdego dnia. Codzienne wyzwania, odpowiedzialność i możliwość niesienia pomocy innym ludziom powodują, że jest to praca ważna i ciekawa.

__________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska  
tel.603 039 942

 

Powrót na górę strony