Bieżące informacje

Policjanci ostrzegają przed złodziejami aut. Stosują metodę "na walizkę"

Data publikacji 21.07.2021

Policjanci ostrzegają przed metodą wykorzystywaną przez złodziei do kradzieży samochodów. Jednocześnie tłumaczą posiadaczom aut, jak domowymi sposobami uchronić pojazd przed kradzieżą metodą „na walizkę” i tym samym zaoszczędzić pieniądze na zakupie oferowanych na rynku „sprawdzonych” zabezpieczeń na kluczyki.

Na czym polega kradzież pojazdu „na walizkę”?. Metoda ta jest bardzo prosta. Osoba posiadająca skaner częstotliwości kluczyka zakrada się pod budynek mieszkalny i przemieszczając się wzdłuż budynku wyszukuje sygnału. Najczęściej kluczyki od pojazdów trzymane są na szafkach przy wejściu lub stolikach ustawionych w pobliżu okien (w kuchni czy salonie). Po sczytaniu klucza sygnał jest przesyłany do drugiego urządzenia tzw. walizki, znajdującego się przy pojeździe. Od przesłania sygnału do odjazdu skradzionego pojazdu mija zazwyczaj mniej niż 10 sekund.

Metoda kradzieży „na walizkę” nie jest raczej stosowana w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, ze względu na zbyt dużą ilość kluczyków znajdujących się w zasięgu skanera.

Na naszym rynku są dostępne etui na klucze, które są ekranowane, przez co sygnał nadawany przez klucz jest bardzo słaby, bądź też zostaje zagłuszony całkowicie. Jednak są też domowe, proste i sprawdzone metody na zabezpieczenie kluczyka, a mianowicie wystarczy schować go w metalowym pojemniku lub szczelne owinąć folią aluminiową. Tym sposobem właściciel również może udaremnić kradzież swojego pojazdu.

Apelujemy! Jeśli przy Twoim domu, bądź przy posesji sąsiada kręcą się podejrzane osoby, które przykładają do okien lub drzwi przedmiot przypominający walizkę, zareaguj! Niezwłocznie zaalarmuj Policję. Staraj się też zapamiętać wygląd tych osób. Jeśli dysponujesz nagraniem z monitoringu, przekaż go policjantom, będzie on bardzo pomocny przy wyjaśnieniu takiej sprawy.
 

________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

Powrót na górę strony
Polska Policja