Bieżące informacje

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu może zakończyć się zakazem kierowania tym środkiem transportu.

Data publikacji 20.07.2021

Od kilku lat jazda na rowerze po spożyciu alkoholu nie jest już przestępstwem. Nie oznacza to jednak, że ujdzie nam ona na sucho. Apelujemy do wszystkich użytkowników jednośladów, aby nie wsiadali na rowery pod wpływem alkoholu, gdyż może to się zakończyć poważnym w skutkach wypadkiem. Przypominamy również, iż sąd może orzec w stosunku do kierującego rowerem znajdującego się pod wpływem alkoholu m.in. zakaz kierowania tym środkiem transportu.

Przepisy jasno określają, iż rowerzysta, który jedzie po alkoholu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, bez względu na poziom upojenia, zawsze popełnia wykroczenie. Policjanci w całym kraju notorycznie zatrzymują nietrzeźwych rowerzystów. Również i na terenie powiatu jaworskiego sytuacja wygląda podobnie. Nie ma tygodnia, by mundurowi nie zatrzymali jakiegoś amatora jazdy jednośladem po wypiciu alkoholu. Tylko w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Jawora i Bolkowa zatrzymali kilku nietrzeźwych rowerzystów, a rekordzista miał pond 2 promile alkoholu w organizmie.

Nieodpowiedzialnym kierującym rowerami przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara aresztu, wysoka grzywna, a nawet zakaz kierowania jednośladami. Pamiętajmy również, że jako rowerzyści jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każdy - nawet niegroźnie wyglądający wpadek - może zakończyć się poważnym kalectwem, a nawet śmiercią. Warto pamiętać o tym wybierając się na wycieczkę rowerową. Ugaszenie pragnienia "piwkiem" może mieć poważne konsekwencje.

________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

Powrót na górę strony
Polska Policja