Bieżące informacje

Nie pozostawiajmy dzieci i zwierząt w zamkniętych pojazdach

Data publikacji 10.06.2021

Nie od dziś wiadomo, że w pojazdach – samochodach temperatura rośnie bardzo szybko i może być zabójcza dla pozostawionych tam bez opieki i możliwości opuszczenia pojazdu - dzieci i zwierząt. Dlatego też jaworska policja apeluje! Nie pozostawiajmy dzieci czy zwierząt w samochodach zaparkowanych np. przed sklepem czy też urzędem. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia życia ludzkiego i życia zwierzęcia. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Braki rozsądku i wyobraźni w trakcie upałów to możliwa przyczyna  tragedii. Wystarczy kilka minut, by w zaparkowanym aucie temperatura wzrosła do kilkudziesięciu stopni. Pamiętajmy by w samochodach nie pozostawiać dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki lub zwierząt.

Nie bądźmy obojętni. Gdy jesteśmy świadkami pozostawienia w samochodach dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki lub zwierząt informujmy o zaistniałym zdarzeniu policję - dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112 lub ochronę obiektu.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że istnieje zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego lub pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie ludzi lub zwierząt z samochodu – włącznie z wybiciem szyby.

 

________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

 

Powrót na górę strony
Polska Policja