Bieżące informacje

Jaworscy policjanci rozmawiali z seniorami o tym, jak chronić siebie i swoje oszczędności przed oszustami.

Data publikacji 04.02.2021

Po długiej przerwie jaworscy policjanci ponownie zawitali do Dziennego Domu „Senior – WIGOR” , by spotkać się z seniorami. Pogadanka miała na celu zapoznanie najstarszych mieszkańców naszego miasta ze skutecznymi metodami zapobiegania negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa i kradzieże oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyła także przedstawicielka jednego z jaworskich banków, która wręczyła seniorom ulotki prewencyjne zawierające wskazówki, jak chronić się przed oszustami.

Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych zmieniają cały czas metody swojego działania. Podszywają się pod krewnych, pracowników różnego rodzaju instytucji, czy też funkcjonariuszy. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej, krewnym „będącym w potrzebie”.

Aby seniorzy wiedzieli, jak ustrzec się przed zagrożeniami, jaworscy funkcjonariusze wraz z przedstawicielką jednej z placówek bankowych, odwiedzili członków działającego w naszym mieście Dziennego Domu „Senior – WIGOR”. W trakcie pogadanki, która odbyła się z zachowaniem szczególnej ostrożności w obowiązującym reżimie sanitarnym, policjanci poruszyli najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Funkcjonariusze mówili m.in. o oszustach działających metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Seniorzy obejrzeli film pokazujący, jak działają oszuści oraz w jaki sposób można się przed nimi uchronić i nie paść ofiarą przestępstwa.

Na koniec spotkania mundurowi rozdali wszystkim uczestnikom specjalnie przygotowane przez Narodowy Bank Polski i Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu kalendarze z najważniejszymi „przykazaniami”, o których seniorzy muszą pamiętać, by nie zostać oszukanym „na wnuczka „ czy „na policjanta”, natomiast przedstawicielka banku wręczyła seniorom ulotki prewencyjne ze wskazówkami, jak chronić siebie oraz swoje oszczędności przed oszustami.

________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze

asp.szt. Ewa Kluczyńska

tel. 603 039 942

  • Policjant rozmawia z seniorami
  • Przedstawicielka banku tłumaczy seniorom jak uchronić swoje oszczędności przed oszustem
  • Materiały prewencyjne
Powrót na górę strony
Polska Policja